WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ SPECJALNEJ STREFY EKONOMICZNEJ

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ SPECJALNEJ STREFY E...

Świadkowie historii

KOPERNIK.TV
Ten projekt pozwoli stworzyć zbiór zdigitalizowanych opowieści żywych świadków historii. Rozmawiamy o Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.

Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur to część dużego projektu zatytułowanego „Dialog”. Realizowany jest przez Fundację Mazury Media oraz inne instytucje w regionie. Przed twórczyniami i realizatorkami projektu stoją trzy ważne zadania – zebranie nagrań ze świadkami historii, zabezpieczenie tych nagrań, ale przede wszystkim zachowanie pamięci o ludziach, świadkach historii, bo to, o czym oni opowiadają, nierzadko trudno znaleźć w jakichkolwiek innych przekazach historycznych.

Nagrania mają charakter biograficzny – osoby biorące udział w projekcie opowiadają o swoim życiu, zaczynając od najwcześniejszych lat, aż do dnia dzisiejszego. W tych opowieściach może znaleźć się wszystko, co ważnego wydarzyło się w życiu każdego z nich – przyjaźnie, miłość, życie codzienne, bo w nagraniach ważna jest również perspektywa, z której każdy z uczestników patrzy na swoje życie. Dlatego te materiały mogą być doskonałym źródłem do badań nie tylko dla historyków, ale również socjologów, antropologów czy językoznawców. Ważne, aby dotyczyły osób obecnie zamieszkujących Warmię i Mazury.

Według obecnych szacunków, w regionie już istnieje przynajmniej około 450 takich nagrań. W ramach projektu cały czas będą realizowane kolejne, które następnie zostaną opublikowane na stronach internetowych. Na pierwszej z nich znajdą się aktualności i krótkie filmy – wywiady z rozmówcami. Jej adres to www.naszehistorie.pl. Druga strona, która ruszy w trakcie trwania projektu, będzie inwentaryzowała wszystkie tytuły nagrań będące w posiadaniu Archiwum Historii Audiowizualnej.

Autorki nagrań cały czas poszukują chętnych, chcących podzielić się swoimi wspomnieniami. Każda historia jest dla twórców archiwum bardzo cenna. Kontakt można uzyskać przez stronę www.naszehistorie.pl oraz bezpośrednio w Archiwum Państwowym w Olsztynie.