Projekt finansowany jest ze środków Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy kolejny raz wybrali ten projekt, co świadczy o tym, że akwen to dla nich szczególnie ważne miejsce. W tym roku oczyszczanie będzie realizowane w dwóch turach: 15-19 lipca i 5-9 sierpnia. Zadania podejmie się wyspecjalizowana i doświadczona firma pod okiem specjalistów z UWM. Roślinność będzie wydobywana za pomocą specjalnych koszy. - Nie kosimy jej, ponieważ koszona rozrasta się jeszcze bardziej. Zbieramy całe kępy, kłącza i przyciągamy do brzegu, gdzie mechanicznie jest wyciągana i odsączana – informuje Rafał Karczmarczyk, wykonawca prac.
W trosce o miejsca życia i rozrodu występujących w jeziorze gatunków ptaków i płazów w okolicach szuwarów, celowo nie będzie wykaszany z moczarki nadbrzeżny pas jeziora od strony ul. Leśnej i zatoka leśna od strony północnej jeziora. Z tego samego powodu ograniczona zostanie również możliwość wędkowania i zostaną ustawione znaki informacyjne. Parking wciąż będzie dostępny, a poruszanie się po drodze rowerowej i chodnikach w trakcie prac ograniczone, ale dostępne dla mieszkańców.
Moczarka delikatna to gatunek inwazyjny, który od niedawna pojawił się w Jeziorze Długim. Objawia się to zielonymi matami utrzymującymi się na powierzchni wody. Stanowi o tyle zagrożenie dla bioróżnorodności zbiornika, że przez intensywny rozrost wypiera lub zagłusza rodzime gatunki roślin, a przez to zwierząt, ryb, zooplanktonu i innych organizmów. Obumieranie dużej masy roślinności uwalnia do środowiska znaczne ilości materii organicznej i powoduje wyczerpywanie tlenu.
Dodatkowo, aby ograniczyć ilości substancji organicznych dostarczanych z zewnątrz do jeziora, we współpracy z dzierżawcą jeziora została już ograniczona możliwość stosowania zanęt wędkarskich, zmodyfikowano także sposób prowadzenia gospodarki rybackiej.