WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ SPECJALNEJ STREFY EKONOMICZNEJ

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ SPECJALNEJ STREFY E...

Zawody z przyszłością: kominiarz

IZBA RZEMIOSŁA
Zawód kominiarza znacząco zmienił się przez ostatnie lata. Jak nim zostać i czym się charakteryzuje?

Czarny mundur, cylinder oraz charakterystyczne akcesoria – to znaki rozpoznawcze kominiarzy. Mimo że w obecnych czasach ta praca nie jest już tak popularna, to zawód kominiarza dalej jest bardzo ważny.

Jak zostać kominiarzem? Pierwszy ze sposobów polega na ukończeniu szkoły o profilu kominiarskim, zdaniu wymaganych egzaminów i odbyciu praktyki zawodowej. Drugim sposobem jest odbycie 3-letniej praktyki u mistrza kominiarskiego, a następnie zdanie egzaminu czeladniczego. „Ten egzamin czeladniczy, po pozytywnym zdaniu, predysponuje tego człowieka już do pracy w rzemiośle kominiarskim, ale z pewnymi ograniczeniami. Czyli ten człowiek może czyścić kominy, robić jakieś drobne naprawy, rzeczy, natomiast jako czeladnik nie będzie robił wszelkich ekspertyz kominiarskich, opinii, doradztwa, wszelkich kontroli rocznych. To już jest rolą mistrza” – zaznacza Leszek Kiński, mistrz kominiarski od 38 lat.

Praca kominiarza, ze względu na częste przebywanie na wysokości, nie należy do najłatwiejszych. Przysłowiowe „chodzenie po dachach” to jednak

nie wszystkie obowiązki w tym zawodzie. Do zadań kominiarzy należy między innymi prowadzenie kontroli przewodów kominowych, sprawdzanie drożności komina, ocena stanu technicznego drzwiczek rewizyjnych, ocena stanu technicznego kratek wentylacyjnych czy nanoszenie na szkic oznaczeń drożności. „Dla mnie praca kominiarza kojarzy się głównie z dachem, ale i nie tylko z dachem, bo komin to taka część budynku, która mierzy się od piwnicy po dach, więc jak kominiarz pracuje na dachu, to też jest taki element, który sprowadza go do poziomu piwnicy, czy mieszkań tam, gdzie są podłączone urządzenia” – podkreśla Leszek Kiński.

Zawód kominiarza, mimo bardzo bogatych tradycji, stale się rozwija i wykorzystuje coraz to nowsze technologie – drony, algorytmy sztucznej inteligencji oraz najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe.