„Zależało mi na powiązaniu dwóch słów: „drzewo” i „stanu”, bo w moim przypadku jest ważne, żeby osiągnąć pewien stan, żeby móc w ogóle coś namalować. Ta wystawa właściwie się przygotowywała z 50 lat, bo wiele tych obrazów, które są na tej wystawie, powstało w miejscu, w którym się przygotowywałem do egzaminu do liceum. Po raz drugi spojrzałem w te same miejsca, ja się przygotowywałem do tych egzaminów na cmentarzu koło św. Józefa, tam piękne drzewa rosną i to jest dla mnie taki park dzisiaj. Drzewo traktuję bardziej jak osobę, niż jak drzewo w tej chwili. Można odczytać na tych zewnętrznych elementach tą cechę drewna, jedyność i wyjątkowość tego drewna, oglądając te drewno z małej odległości. Właściwie te wszystkie tutaj 11 drzew to są konkretne drzewa, to można powiedzieć obiekty tak nieelegancko, ale to są właściwe ich postaci albo twarze coś takiego. To są konkretne drzewa” – podkreśla Tadeusz Burniewicz.
Okazją do prezentacji wystawy była nagroda przyznana artyście. „Przyczynkiem do tej kolejnej indywidualnej wystawy było to, że Tadeusz Burniewicz w ostatniej edycji Olsztyńskiego Biennale Sztuki otrzymał nagrodę Grand Prix i w ten sposób pokazujemy prace, które zostały stworzone specjalnie na tę indywidualną wystawę. Myślę, że dla publiczności jest to ciekawe spotkanie z samą postacią Tadeusza Burniewicza, który jest bardzo popularną osobą, bardzo lubianą, ale też artystą znanym, przez wiele lat kojarzonym głównie z designem i edycją projektów typograficznych, graficznych, edytorskich, książkowych, natomiast my chcemy pokazać Tadeusza po prostu jako artystę, który cały czas jest i którego artystyczne spojrzenie też widać w jego pracy projektowej” – mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA w Olsztynie.
W otwarciu wystawy wziął udział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. „Na pewno jest to dzisiaj bardzo na czasie, bo przecież wiemy, jak zmienia się nasz klimat, w jaki sposób powinniśmy chronić nasze piękne środowisko w mieście Olsztynie, w całym kraju, na świecie, a więc trafia to do naszych umysłów, trafia to do naszych serc i na pewno jesteśmy wdzięczni panu Tadeuszowi za tą wyjątkową twórczość, a wiemy że jest zarówno malarzem, jest grafikiem, jest osobą, która również rozsławia nasze miasto” – podkreśla Piotr Grzymowicz.
Wystawę „Drzewostan” będzie można oglądać w Galerii BWA w Olsztynie do 26 listopada.